Co wcierasz sobie w brodę, czyli kompendium wiedzy o olejkach do brody.

Czy wiesz co wcierasz sobie w brodę? Czy wiesz jaki olejek wybrać do swojej brody? Czy wiesz po co w olejkach jest tyle składników? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w poniższym artykule, czyli w kompendium wiedzy o olejkach do brody.

Przez ostanie tygodnie analizowałem skład 20 olejków – zagranicznych jak i polskich producentów. Olejki do brody to mieszania naturalnych olejów, olejków eterycznych i witamin, głównie witaminy E. Składniki są tak dobrane aby odżywiały, nawilżały, zapobiegały łuszczeniu, stanom zapalnym oraz regenerowały skórę twarzy jak i sam zarost. Dodatkowo nadają miękkości i puszystości brodzie ułatwiając rozczesywanie.

[big_title2]Aby olejek spełniał swoje zadanie wystarczy, że codziennie wetrzesz w swoją brodę kilka kropel.[/big_title2]

Przechodząc do meritum. Na podstawie analizy 20 olejków wynika, że 95% produktów zawiera mieszkanki olejków eterycznych. W 80% jest olej ze słodkich migdałów, tuż za nim ex aequo znajdują się olej Arganowy oraz Witamina E z wynikiem 70%, a 10 produktów, czyli 50% zawierało olej jojoba. Oprócz ww. składników można spotkać jeszcze olej z pestek winogron; z pestek moreli; słonecznikowy; sojowy; ryżowy; z nasion brokułu i innych. Poniżej znajduje się procentowe zestawienie wszystkich składników występujących w analizowanych olejkach.

Składniki olejków do brody

[big_title]Składnik i ich właściwości:[/big_title]

Olejki eteryczne

olejek_eteryczny

Uzyskiwane z roślin (ich pachnących części) w procesie destylacji parowej lub innych metod dostosowanych do rodzaju rośliny. Stosowane w aromaterapii. Każdy olejek może mieć inne zastosowanie, lecz w olejkach do brody używane są głównie dla uzyskania przyjemnego zapachu.

Olejki eteryczne występujące w analizowanych olejkach do brody:

– bergamotka,
– pomarańcza
– limonka,
– cytrusowy,
– różany,
– drzewo herbaciane,
– zielona herbata,
– paczula,
– drzewo sandałowe,
– lawenda,
– rozmaryn,
– pelargonia,
– jodłowy,
– żywica kadzidłowca,
– cedr,
– czarny pieprz,
– grejpfrutowy,
– imbir.

[line]

Olej ze słodkich migdałów

olej_slokie_migdaly

Wytwarzany z nasion owoców drzewa migdałowego. Olej ma bursztynowy kolor i lekki charakterystyczny zapach. Zawiera kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B oraz A, D i E. Głęboko nawilża skórę, łagodzi swędzenie i nadaje połysk brodzie.

[line]

Witamina E

witamina_e

Witamina rozpuszczana w tłuszczach. Zapobiega wysuszaniu, poprawia elastyczność oraz doskonale nawilża skórę.

[line]

Olej Arganowy

olej_arganowy

Produkowany z owoców arganii żelaznej. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-6 i omega-9) oraz dużą dawkę witaminy E. Wpływa na odpowiednie nawodnienie skóry, elastyczność i reguluje pracę gruczołów łojowych. Ochrania zarost przed działaniem promieni słonecznych a także nabłyszcza i poprawia żywotność brody.

[line]

Olej Jojoba

olej_jojoba

Wyciskany z nasion krzewu simondsii kaliformijskiej, zwanej jojoba. Bardzo odporny na wysokie temperatury. Zawiera palmitynian cetylu oraz  skwalen. Bogaty w witaminę F. Doskonale wchłaniany przez skórę chroniąc przed utratą wody. Odpowiedni do każdego typu skóry, szczególnie polecany dla osób z tendencją do trądziku. Olej jojoba zmieszany z innymi roślinnymi olejami przedłuża ich żywotność.

[line]

Olej z pestek winogron

olej_z_pestek_wingoron

Jak sama nazwa wskazuje tłoczony jest z pestek winogron. Jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin: A, E, K i D. Hamuje procesy starzenia się skóry, a także ma właściwości nawilżające, natłuszczające i łagodzące podrażnienia. Wzmacnia, odżywia i nabłyszcza zarost.

[line]

Olej z pestek moreli

olej_z_pestek_moreli

Tłoczony z pestek moreli. Źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin: A, B17 i E. Odżywia suchy i zniszczony zarost, a dodatkowo nawilża i ujędrnia skórę. Potęguje działanie innych składników znajdujących się w olejku do brody.

[line]

Olej Kokosowy

olej_kokosowy

Olej tłoczony z twardego miąższu orzechów palmy kokosowej. Nawilża, odżywia i pielęgnuje zarost, a także zapobiega wypadaniu włosów.

[line]

Olej Rycynowy

olej_rycynowy

Olej wyciskany z rącznika pospolitego. Zmiękcza i nawilża zarost oraz poprawia jego kondycję wspomagając porost, dodatkowo ułatwia rozczesywanie. Przy dużym stężeniu może powodować ciemnienie zarostu.

[line]

Olej Sojowy

olej_sojowy

Tłoczony z ziaren soi zwyczajnej. Zawiera lecytynę, steroliny i witaminę E oraz kwas linolowy. Przywraca właściwy poziom nawilżenia skóry.

[line]

Olej Konopny

olej_konopny

Tłoczony na zimno z konopi. Bogaty w kwasy omega-3, 6, 9, witaminy: K, E, A  oraz B, a także zawiera dużo składników mineralnych. Regeneruje zniszczony zarost oraz działa antybakteryjnie.

[line]

Olej Słonecznikowy

olej_slonecznikowy

Otrzymywany z nasion słonecznika, tłoczonych na zimno. Bogaty w kwas linolowy. Idealny do cery tłustej, działa przeciwzapalnie. Często porównywany z olejem arganowym. Nadaje połysk i wzmacnia zarost.

[line]

Olej Krokoszowy

olej_krokoszowy

Tłoczony na zimno z Krokosza Brawierskiego. Posiada wysoką zawartość witaminy E. Chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi oraz przyspiesza regenerację. Odżywia skórę i zarost.

[line]

Olej Ryżowy

olej_ryzowy

Tłoczony z otrębów ryżu. W zapachu przypomina orzechy. W jego składzie znajdziemy nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3 i omega-6), duże ilości witaminy E. Działa regenerująco oraz nawilżająco, a do tego opóźnia proces starzenia.

[line]

Olej z nasion brokułu

olej_z_nasion_brokulu

Tłoczony z nasion brokułu, zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, potas, żelazo, wapń oraz witaminy A, C i K. Zalecany do skóry suchej. Po stosowaniu produktów z olejem z nasion brokułu broda zyskuje połysk oraz gładkość.

[line]

Olej z owoców rokitnika

olej_z_rokitnika

Pozyskiwany z pulpy owocowej Rokitnika Zwyczajnego. Przy dużych stężeniach może barwić skórę. Zawiera duże stężenie kwasu tłuszczowego omega-7 oraz witaminy E. Wpływa na proces regeneracji naskórka, dodaje połysku oraz zapobiega wypadaniu włosów.

[line]

 

[big_title2]Z analizy składu olejków wynika ze w swój zarost wcieramy głównie naturalne składniki, odżywiające skórę i nadające gładkość zarostowi.[/big_title2]

Takie olejki sprawdzą się nie tylko przy brodzie, ale również możemy je stosować na samą skórę twarzy. Wybierając olejek do swojej brody, nie kierujmy się tylko zapachem, ale warto przeczytać jego skład aby dobrać odpowiedni olej do swoich potrzeb.

 

Mam nadzieję, że moje kompendium wiedzy o olejkach do brody będzie pomocne przy Waszych decyzjach.

Jeden komentarz Dodaj swoje
  1. Kompendium bardzo obszerne i na pewno pomocne. Sam od jakiegoś czasu przeglądam różne olejki (oczywiście w miarę możliwości) i szukam tego najlepszego dla mnie. Każdy jednak jest trochę inny. Ostatnio wpadłem w BeardMan na olejek marki Capitan Fawcett Booze & Baccy, wykonany przy współpracy z Rickim Hall`em. Ma całkiem ciekawą nutę zapachową i ciekawą mieszankę olejków. Warto się nad nim pochylić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *