Skóra atopowa, a broda

Najczęściej spotykanym problemem skórnym wśród zarówno dzieci jak i dorosłych, jest AZS, czyli innymi słowami atopowe zapalenie skóry. Powstanie tej choroby, nie ma jednego źródła, czasem to kwestia genetyki, nieodpowiedniej higieny życia, czy innych czynników zewnętrznych. Na geny i naturalne predyspozycje naszego ciała niespecjalnie mamy wpływ. Tacy się urodziliśmy, tak nas stworzyła Matka Natura, od której przy dużym i czynnym współudziale naszych biologicznych rodziców: biologicznej Matki i biologicznego Ojca otrzymaliśmy pule genów, która odpowiada za całe nasze ciało.

Atopowe zapalenie skóry (AZS), zwane wypryskiem atopowym, egzemą, a niegdyś świerzbiączką (łac. prurigo) Besniera, wypryskiem alergicznym lub alergicznym zapaleniem skóry, w dermatologii i alergologii określane jako przewlekła dermatoza (zapalna) – przebiegająca z okresami zaostrzeń i remisji choroba skóry, której towarzyszy uporczywy i nawrotowy świąd oraz liszajowacenie skóry

Więcej informacji: https://pl.wikipedia.org/wiki/Atopowe_zapalenie_sk%C3%B3ry

W tym co nas w tym artykule szczególnie interesuje za budowę naszej skóry. Odpowiednia kombinacja materiału genetycznego otrzymana po naszych przodkach odpowiada za konstrukcję naszego zewnętrznego pancerza. Niestety nie mamy wpływu na jego konstrukcje, obecna technologia nie pozwala nam jeszcze na ingerencje w genetyczną strukturę naszego ciała. Podobnie na środowisko zewnętrzne w jakim przyszło funkcjonować naszej skórze. Owszem może chronić je stosując odpowiednie osłony w formie ubrań, ale są to półśrodki. Tak naprawdę jedyne na co mamy wpływ to zapewnienie odpowiedniej ochrony poprzez odpowiednie smarowanie i pielęgnowanie.

Tak jak lakier czy silnik naszego samochodu tak nasza skóra potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. Szczególnie jeżeli narażamy ją na dodatkowe obciążenia i podrażnienia. Jeżeli zdecydowaliśmy na dołączenie do szlachetnego grona posiadaczy rozbudowanego owłosienia na twarzy zwanego brodą musimy liczyć się z tym, że bez odpowiedniego nawilżania i smarowania zwiększamy ryzyko uszkodzenia. Stosując odpowiednie specyfiki takie jak np. Uppercut Odżywka do Włosów lub renomowany i ceniony The Brighton Beard Co Mandarynka i Cedr Balsam do Brody możemy zmniejszyć ryzyko powstania podrażnień, czy uszkodzeń.

Stosowania wysokiej jakości środków pozwala zminimalizować ryzyko podrażnień spowodowanych przez czynniki zewnętrzne oraz interakcje zachodzącą między włosem, a skórą. Kolejnym istotnym czynnikiem mogącym powodować pojawienie się oznak atopowego zapalenia skóry, jest dieta. I tu niestety mam złe wieści. Ostre, pikantne i wyraziste przyprawy szkodzą. Brzmi strasznie, ale ostre papryczki jalapeno, czy sosy budzące ogień w trzewiach nie pomagają, a potrafią mocno zaszkodzić.
Oprócz tego powinniśmy uważać na:

  • jabłka,
  • niektóre warzywa: tj. marchewka, seler, szpinak, pomidor,
  • orzechy laskowe,
  • produkty mleczne,
  • ryby,
  • margaryny,
  • owoce morza,
  • czekolady,
  • fasole,
  • i steki czy, żeberek z grilla.

Nie brzmi to dobrze. Dlatego tym bardziej należy zadbać o odpowiednią pielęgnacje i dostarczenia właściwego nawilżenia dla naszej brody i skóry twarzy. O ile brak szpinaku i selera w codziennej diecie, znaczna część posiadaczy brody może bez zbędnych wyrzeczeń przyjąć, o tyle pozostałe pozycje mogą przyprawić o dreszcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *